?

Log in

Українки


Катерина Білокур

Останні записи · Архів · Друзі · Дані користувача

* * *

 


Ця розповідь - про наздвичайну украйнську художницю Катерину Білокур (1900 - 1961).

Вона народилася в селі Богданівка Полтавської губернії (нині це Київська область), в бідній родині. Здібна талановита дівчинка рано навчилася читати - але саме тому в родині вирішили не продовжувати освіту Катрусі, тим більше, що вдома, в полі, на городі завжди було багато роботи. Саме ця відсутність шкільної освіти пізніше стала перешкодою до вступу Катерини в спеціалізовані мистецькі навчальні заклади в Києві та Миргороді. Все життя Катерина Білокур навчалася сама, сама ж працювала над своїм художнім талантом і майстерністю, з деякою допомогою сільского вчителя та ще іконописця з сусіднього села. 


Next Next


Катерина рано почала малювати - спочатку вугликами, потайки від родичів, на шматочках полотна (що вона іноді брала без дозволу з домашньої скрині). Потім вже - на картоні та папері. Працювала вночі або пізно ввечері, в кінці важкого дня, сповненого господарчих клопотів та турбот. Пізніше художниця сама ткала полотно та робила пензлики з кошачого волосся 
для своїх картин, іноді навіть готувала фарби з ягід та коріння. 

Визнання та відомість досить чикавим чином ввійшли в життя Катерини. Одного разу вона почула по радіо пісню
"Чи я в лузі не калина була?" у виконанні Оксани Петрусенко і вирішила подякувати співачці, надіславши їй шматочок полотна з намальованим пучечком калини. Оксана Петрусенко біла вражена і листом, і малюнком, вона розповіла про талановиту дівчину в Центрі народної творчості в Києві. Керівник областного Будинку народної творчості приїхав в Богданівку та узяв декілька робіт Білокур показати київським митцям. Після цього творчість Катерини викликала надзвичайний інтерес, почалися виставки та поїздки. Наприклад, в 1941 році в Полтаві відбулася її персональна виставка - нажаль, багато робіт, представлених на ній, загинулі під час війни.

Але і після війни художниця продовжувала працювати, і в 1954 р. три її роботи ("Цар-колос",
«Берізка» и «Колгоспне поле») демонструвалися на міжнародній виставці в Парижі. Саме тоді Пабло Пікасо, надзвичайно вражений талантом Білокур, сказав: "Якби у нас був художник такого рівня,  ми би примусили весь світ говорити про нього."

(Квіти в тумані (1940), Привіт урожаю (1946), Колгоспне поле (1948-49))

Художниця прожила нелегке життя - війна, голод, важка виснажлива праця, хвороби, але ніколи не втрачала любові до людей, до квітів, до рідної української природи. Розповідають, що вона могла пішки подолати десяток кілометрів, щоб тільки побачити тревневі конвалії... І на її картинах природня краса квітів та дерев постає у новому, чарівному, фантастичному світі -  «Квіти за тином», «Квіти в тумані», «Буйна», «Півонії», «Букет квітів»… Квіти присутні і на портретах, і в натюрмортах – «Натюрморт с колосками і глечиком», «Снідання», «Портрет Надії Білокур», «Колгоспне поле»…. Крім того, на роботах Катерини - хліб, колосся, рідні українські пейзажи. Я могла б нескінченно говорити про красу і дивовижну глибину її творчості, і навіть одного разу побачила її картини в Києво-Печерській Лаврі на виставці в 2001 р. Постійне місце перебування робіт Білокур - в різних галереях, особливо в Яготинській картинній галереї.

 
Портрет племінниць художниці (1937-39)

Квіти за тином (1935)


Джерела інформації:
Катерина Білокур. Фотокнига. Київ, "Спалах", 2001.

Екатерина Билокур. Альбом. «Мистецтво», Киев, 1975 г.

http://www.ukrop.com/ua/encyclopaedia/100names/6170.html

http://www.bilokur.iatp.org.ua/seredina_2.html

http://svit.ukrinform.com:8101/bilokur.shtml


* * *
* * *
[User Picture]
On 28 січня 2007 02:44 (UTC), jadviga_san commented:
Ой, а в мене книга є, якраз з усіма репродукціями, що ви вивлали.
Художниця, справді, геніальна, особливо у художній техніці.
[User Picture]
On 28 січня 2007 16:01 (UTC), laura_corolla replied:
:)) дійсно, геніальна! в мене теж тепер є книга з її репродукціями, досить нового видання :) коли дивлюся на її роботи, це як терапія своєрідна, такі чудові, теплі фарби, така краса.
* * *
[User Picture]
On 31 січня 2007 14:27 (UTC), prosto_natka commented:
У моєї свекрухи є книжка з репродукціями Катерини Білокур, і нам з дочкою дуже подобається їх роздивлятися.
Спасибі Вам за те, що нагадали!
* * *
* * *

Previous Entry · Прокоментувати · Share · Next Entry